Club300.dk
a
  
DK arter for Henrik Kingo Andersen
 
335 arter
Dyreste krydser og største huller
# x SU Dansk navn Dato Lokalitet   
1 x Tajgasædgås Jersore
2 Tundrasædgås
3 x Kortnæbbet Gås Jersore
4 x Blisgås Jersore
5 Dværggås
6 x Grågås Hasmark Mose
7 x Knortegås Flyvesandet
8 x Bramgås Dovns Klint
9 x Canadagås Flyvesandet
10 x Rødhalset Gås Ballum
11 x Knopsvane Enebærodde
12 x Pibesvane Bøjden Nor
13 x Sangsvane Flyvesandet
14 x Nilgås Løkkeby Enge
15 x Rustand Dalene, Bederslev
16 x Gravand Dalene, Bederslev
17 x Knarand Tryggelev Nor
18 x Pibeand Enebærodde
19 x * Amerikansk Pibeand 26-04-2015 Sneum Digesø
20 x Gråand Hasmark Mose
21 * Blåvinget And
22 x Skeand Brændegård Sø
23 x Spidsand Odense Fjord
24 x Atlingand Tryggelev Nor
25 * Sibirisk Krikand
26 x Krikand Odense Fjord
27 Amerikansk Krikand
28 x Rødhovedet And Tryggelev Nor
29 x Taffeland Hasmark Mose
30 * Halsbåndstroldand
31 x * Hvidøjet And 05-11-2011 Tryggelev Nor
32 x Troldand Hasmark Mose
33 x Bjergand Bøjden Nor
34 x * Lille Bjergand 20-03-2010 Roskilde Vig
35 x * Stellersand Nivå
36 x Kongeederfugl 10-03-2016 Svendborg Sund
37 x Ederfugl Odense Fjord
38 x * Brilleand 28-03-2011 Fredericia
39 x Fløjlsand Flyvesandet
40 x * Amerikansk Fløjlsand 19-02-2011 Blåvand
41 x Sortand Flyvesandet
42 x * Amerikansk Sortand 19-02-2011 Blåvand
43 x Havlit Dovns Klint
44 x Hvinand Flyvesandet
45 x Lille Skallesluger Nørresø
46 x Stor Skallesluger Dallund Sø
47 x Toppet Skallesluger Enebærodde
48 x * Amerikansk Skarveand Bøjden Nor
49 x Agerhøne Dalene, Bederslev
50 x Vagtel Ullerup
51 x Fasan Dalene, Bederslev
52 x * Urfugl 10-05-1980 Randbøl Hede
53 x Rødstrubet Lom Skagen
54 x Sortstrubet Lom Skagen
55 x * Stillehavslom 25-08-2018 Skagen, Grenen
56 x Islom Skagen
57 x Hvidnæbbet Lom 02-05-2008 Nordstranden, Skagen
58 x Lille Lappedykker Hasmark Mose
59 x Nordisk Lappedykker Tarup-Davinde grusgrav
60 x Gråstrubet Lappedykker Ejby Mose
61 x Toppet Lappedykker Enebærodde
62 x Sorthalset Lappedykker Vejlen, Tåsinge
63 * Sortbrynet Albatros
64 x Mallemuk Bulbjerg
65 * Atlantisk Skråpe
66 * Storskråpe
67 x Sodfarvet Skråpe Blåvandshuk
68 Almindelig Skråpe
69 * Balearskråpe
70 Lille Stormsvale
71 Stor Stormsvale
72 x Sort Stork 10-08-2008 Søgård Sø
73 x Hvid Stork Rudbøl
74 * Pragtfregatfugl
75 x Sule Blåvandshuk
76 x Skarv Enebærodde
77 x Topskarv 22-11-2001 Flyvesandet
78 * Krøltoppet Pelikan
79 * Amerikansk Rørdrum
80 x Rørdrum Fredmosen
81 x * Dværghejre 01-06-2014 Gl. Hviding Engsø
82 x Fiskehejre Hasmark Mose
83 * Purpurhejre
84 x Sølvhejre Vejlerne
85 x Silkehejre Husby Strand
86 * Kohejre
87 x * Tophejre 19-06-2003 Værnengene
88 * Nathejre
89 x Sort Ibis 30-09-2013 Urlev Enge
90 x Skestork Ølundgård Inddæmning
91 x Fiskeørn Hasmark Mose
92 * Blå Glente
93 * Ådselgrib
94 x Hvepsevåge Dovns Klint
95 x * Gåsegrib 26-06-2016 Vesterris Plantage
96 x * Slangeørn 15-08-2013 Harrild Hede
97 x Lille Skrigeørn 13-05-2018 Fakkebjerg, Sydlangeland
98 x * Stor Skrigeørn 30-04-2008 Reservatet, Skagen
99 * Dværgørn
100 * Steppeørn
101 * Kejserørn
102 x Kongeørn Vågebakken
103 * Høgeørn
104 x Rørhøg Hasmark Mose
105 x Blå Kærhøg Allesø
106 x Steppehøg 29-05-2001 Rejsby Enge
107 x Hedehøg Fyns Hoved
108 x Spurvehøg Dalene, Bederslev
109 x Duehøg Dalene, Bederslev
110 x Rød Glente Dovns Klint
111 x Sort Glente Gulstav Mose
112 x Havørn Brændegård Sø
113 x Fjeldvåge Dovns Klint
114 x Musvåge Dalene, Bederslev
115 x * Ørnevåge 05-10-2003 Vilslev Enge
116 * Stortrappe
117 * Østlig Kravetrappe
118 * Dværgtrappe
119 x Engsnarre Bispeengen
120 x Vandrikse Tryggelev Nor
121 x * Lille Rørvagtel 28-05-2008 Gulstav Mose
122 x * Dværgrørvagtel 06-07-2009 Sneum Sluse
123 x Plettet Rørvagtel Fyns Hoved
124 * Lille Sultanhøne
125 x Grønbenet Rørhøne Hasmark Mose
126 x Blishøne Hasmark Mose
127 x * Jomfrutrane 31-07-2016 Bøtø Nor
128 * Prærietrane
129 x Trane Vågebakken
130 * Triel
131 x * Stylteløber 19-05-2009 Firtalsstranden
132 x Klyde Enebærodde
133 x Strandskade Enebærodde
134 x Strandhjejle Enebærodde
135 x Hjejle Gyldensteen
136 x * Amerikansk Hjejle 21-10-2012 Ballum Enge
137 * Sibirisk Hjejle
138 x Vibe Dalene, Bederslev
139 * Steppevibe
140 x * Sumpvibe 21-05-2015 Ølundgaards Inddæmning
141 * Mongolsk Præstekrave
142 x * Ørkenpræstekrave 06-06-2013 Blåvandshuk
143 x Hvidbrystet Præstekrave Lakolk
144 x Stor Præstekrave Enebærodde
145 x Lille Præstekrave Slambassinet
146 x Pomeransfugl Skjern Enge
147 x * Terekklire 21-09-2010 Firtalsstranden
148 x Mudderklire Enebærodde
149 * Plettet Mudderklire
150 x Svaleklire Slambassinet
151 x Sortklire Enebærodde
152 x Hvidklire Enebærodde
153 x * Lille Gulben 05-07-2011 Lundemose, Keldsnor
154 x Damklire Bøjden Nor
155 x Tinksmed Enebærodde
156 x Rødben Broby Sø, Næsbyhoved-Broby
157 * Bartramsklire
158 x Småspove Fyns Hoved
159 x Storspove Flyvesandet
160 x Stor Kobbersneppe Flyvesandet
161 * Canadisk Kobbersneppe
162 x Lille Kobbersneppe Enebærodde
163 x Stenvender Flyvesandet
164 x Islandsk Ryle Flyvesandet
165 x Brushane Tryggelev Nor
166 x Kærløber Slambassinet
167 * Spidshalet Ryle
168 * Klireryle
169 x Krumnæbbet Ryle Flyvesandet
170 x Temmincksryle Slambassinet
171 * Rødhalset Ryle
172 x Sandløber Flyvesandet
173 x Almindelig Ryle Enebærodde
174 x Sortgrå Ryle Horseklint
175 * Bairdsryle
176 x Dværgryle Slambassinet
177 * Hvidrygget Ryle
178 x * Prærieløber 24-10-2009 Skjern Enge, Fuglsand
179 x Stribet Ryle 26-08-2013 Slambassinet, Odense
180 * Tyknæbbet Dværgryle
181 x * Langnæbbet Sneppeklire 17-04-2013 Bøjden Nor
182 x Enkeltbekkasin Mandø
183 x Tredækker 03-05-2008 Grenen, Skagen
184 x Dobbeltbekkasin Tryggelev Nor
185 x Skovsneppe Bogense
186 * Amerikansk Svømmesneppe
187 x Odinshane Tryggelev Nor
188 x Thorshane Skallingen
189 * Ørkenløber
190 x * Rødvinget Braksvale 01-06-2012 Klydesø, Amager
191 * Orientbraksvale
192 x * Sortvinget Braksvale 01-10-2002 Egensedybet
193 x Storkjove Horseklint
194 x Mellemkjove 30-04-2010 Nordstranden, Skagen
195 x Almindelig Kjove Flyvesandet
196 Lille Kjove
197 x Søkonge Bogense Havn
198 x Lomvie Lillebælt
199 * Polarlomvie
200 x Alk Skagen
201 x Tejst Fyns Hoved
202 x Lunde Skagen
203 x Ride Bulbjerg
204 x * Ismåge 21-12-2013 Hanstholm Havn
205 x Sabinemåge 20-10-2007 Horseklint, Fyns Hoved
206 * Tyndnæbbet Måge
207 * Bonapartemåge
208 x Hættemåge Enebærodde
209 x Dværgmåge Vejlerne
210 x * Rosenmåge 30-12-2007 Esbjerg Fiskerihavn
211 * Lattermåge
212 * Præriemåge
213 x Sorthovedet Måge Skalø
214 * Stor Sorthovedet Måge
215 * Audouinsmåge
216 x Stormmåge Enebærodde
217 * Ringnæbbet Måge
218 x Sølvmåge Enebærodde
219 Middelhavssølvmåge
220 x Kaspisk Måge 14-09-2003 Bagenkop Havn
221 x Hvidvinget Måge 30-12-2007 Havneby, Rømø
222 x Sildemåge Flyvesandet
223 x * Gråvinget Måge 27-01-2012 Universitetsparken, Århus
224 x Gråmåge Esbjerg Havn
225 x Svartbag Enebærodde
226 * Brilleterne
227 x Dværgterne Flyvesandet
228 x Sandterne 15-05-2013 Filsø, Søndersø - observeret parring
229 x Rovterne 27-08-2009 Nørreballe Nor
230 x Sortterne Fredmosen
231 x Hvidvinget Terne Brændegård Sø
232 * Hvidskægget Terne
233 * Rosenterne
234 x Fjordterne Fyns Hoved
235 x Havterne Hasmark Strand
236 x Splitterne Hasmark Strand
237 * Aztekerterne
238 * Steppehøne
239 x Klippedue Odense Havn
240 x Huldue Romsø
241 x Ringdue Dalene, Bederslev
242 x Turteldue Gulstav Mose
243 x * Østlig Turteldue 29-01-2007 Bække
244 x Tyrkerdue Otterup
245 * Sørgedue
246 * Skadegøg
247 x Gøg Dalene, Bederslev
248 * Gulnæbbet Gøg
249 * Sortnæbbet Gøg
250 x Slørugle Janderup Kirke
251 x * Dværghornugle 19-06-2003 Fiilsø
252 x Stor Hornugle Brogård Plantage
253 * Sneugle
254 x * Høgeugle 08-01-1984 Storskoven, Flyvesandet
255 * Spurveugle
256 x Kirkeugle Føvling
257 x Natugle Dalene, Bederslev
258 x Skovhornugle Enebærodde
259 x Mosehornugle Flyvesandet
260 x Perleugle 10-02-1990 Kongelunden
261 x Natravn Frederikshåb Plantage
262 * Ørkennatravn
263 * Tornhalesejler
264 * Alpesejler
265 x Mursejler Otterup
266 * Gråsejler
267 * Orientsejler
268 * Lille Sejler
269 x Isfugl Øksne Mose
270 * Grøn Biæder
271 x Biæder Espe
272 * Ellekrage
273 x Hærfugl Enebærodde
274 x Vendehals Kirkendrup
275 x Lille Flagspætte Draved Skov
276 x * Mellemflagspætte 04-01-2014 Lunden, Gram
277 x Stor Flagspætte Dalene, Bederslev
278 * Tretået Spætte
279 * Guldspætte
280 x Sortspætte Tisvilde Hegn
281 x Grønspætte Åløkke Skov
282 * Lille Tårnfalk
283 x Tårnfalk Dalene, Bederslev
284 * Amerikansk Tårnfalk
285 x Aftenfalk Fredmosen
286 * Eleonorafalk
287 x Dværgfalk Dovns Klint
288 x Lærkefalk Dovns Klint
289 x * Slagfalk 26-08-2018 Ballum Sluse
290 x * Jagtfalk 17-11-2007 Monnet, Tåsinge
291 x Vandrefalk Brændegård Sø
292 x Rødrygget Tornskade Enebærodde
293 * Isabellatornskade
294 x * Brun Tornskade 05-11-2012 Årslev Engsø
295 x * Langhalet Tornskade 16-10-2007 Skallingen
296 x Stor Tornskade Flyvesandet
297 * Steppetornskade
298 * Rosenbrystet Tornskade
299 x * Rødhovedet Tornskade 23-05-2009 Blåvand
300 * Rødøjet Vireo
301 x Pirol Hverringe Skov
302 x Skovskade Dalene, Bederslev
303 x Husskade Otterup
304 x Nøddekrige Dalene, Bederslev
305 x Allike Otterup
306 * Sibirisk Allike
307 x Råge Dalene, Bederslev
308 x Sortkrage Dovns Klint
309 x Gråkrage Otterup
310 x Ravn Dalene, Bederslev
311 x Skægmejse Tryggelev Nor
312 * Østlig Kalanderlærke
313 * Korttået Lærke
314 x Toplærke Rosengårdcentret, Odense
315 x Sanglærke Otterup
316 x Hedelærke Frederikshåb Plantage
317 x Bjerglærke Vidå Slusen
318 x Digesvale Dovns Klint
319 * Klippesvale
320 x Landsvale Otterup
321 Rødrygget Svale
322 x Bysvale Otterup
323 x Sumpmejse Dalene, Bederslev
324 x Fyrremejse Sølsted Mose
325 x Sortmejse Dalene, Bederslev
326 x Topmejse Dalene, Bederslev
327 x Musvit Otterup
328 x Blåmejse Otterup
329 x Pungmejse Hov Nordstrand
330 x Halemejse Hasmark Mose
331 x Spætmejse Ulriksholm
332 x Træløber Dalene, Bederslev
333 x Korttået Træløber Åløkke Skov
334 x Gærdesmutte Otterup
335 x Vandstær Odense Å, Bellige
336 x Fuglekonge Dalene, Bederslev
337 x Rødtoppet Fuglekonge Sollerup Skov
338 x Løvsanger Otterup
339 x Gransanger Otterup
340 * Iberisk Gransanger
341 * Bjergløvsanger
342 x Skovsanger Dalene, Bederslev
343 * Brun Løvsanger
344 * Sinkiangløvsanger
345 * Schwarz' Løvsanger
346 x Fuglekongesanger 19-10-2008 Blåvand
347 x Hvidbrynet Løvsanger Gammelsø
348 * Himalayasanger
349 * Nordsanger
350 * Grøn Sanger
351 x Lundsanger 09-06-2014 Tornby Klit Plantage
352 * Lille Gulbug
353 * Bleg Gulbug
354 * Spottesanger
355 x Gulbug Otterup
356 * Vandsanger
357 x Sivsanger Fredmosen
358 * Lille Rørsanger
359 * Buskrørsanger
360 x Kærsanger Hasmark Mose
361 x Rørsanger Hasmark Mose
362 x Drosselrørsanger Broby Sø, Næsbyhoved-Broby
363 * Stor Græshoppesanger
364 * Stribet Græshoppesanger
365 x Flodsanger Odense Å, Skt. Klemens
366 x Savisanger Fredmosen
367 x Græshoppesanger Hasmark Mose
368 * Cistussanger
369 x Munk Otterup
370 x Havesanger Otterup
371 * Asiatisk Ørkensanger
372 x Høgesanger Mandø
373 x Gærdesanger Otterup
374 * Sortstrubet Sanger
375 x * Hvidskægget Sanger 14-05-2017 Lyngvig Fyr
376 x * Sorthovedet Sanger 25-09-2011 Blåvand
377 x Tornsanger Hasmark Strand
378 * Sardinsk Sanger
379 x Grå Fluesnapper Dalene, Bederslev
380 * Brun Fluesnapper
381 x Rødhals Otterup
382 * Dværgnattergal
383 x Nattergal Hasmark Mose
384 x Sydlig Nattergal Klise Nor
385 x Blåhals Vidåen
386 * Rubinnattergal
387 * Blåstjert
388 x Broget Fluesnapper Enebærodde
389 Hvidhalset Fluesnapper
390 x Lille Fluesnapper
391 x Rødstjert Bederslev
392 x Husrødstjert Esbjerg Havn
393 * Stendrossel
394 x Bynkefugl Egense
395 x * Sibirisk Bynkefugl 04-10-2003 Husby Strand
396 * Stejnegers Bynkefugl
397 x Sortstrubet Bynkefugl Bulbjerg
398 * Hvidkronet Stenpikker
399 x Stenpikker Enebærodde
400 x * Nonnestenpikker 05-12-2011 Strandby Havn
401 x * Middelhavsstenpikker 06-11-2011 Thorsminde Strand
402 x * Ørkenstenpikker 20-03-1997 Nordenhuse
403 x * Isabellastenpikker 22-10-2016 Gilleleje
404 * Gulddrossel
405 * Olivenskovdrossel
406 x Ringdrossel Enebærodde
407 x Solsort Otterup
408 * Gråstrubet Drossel
409 x * Sortstrubet Drossel 13-01-2008 Nivå
410 * Brundrossel
411 x Sjagger Otterup
412 x Vindrossel Otterup
413 x Sangdrossel Otterup
414 x Misteldrossel Flyvesandet
415 * Vandredrossel
416 x Rosenstær 11-10-2014 Grønningen, Blåvand
417 x Stær Otterup
418 * Ensfarvet Stær
419 x * Alpejernspurv 30-04-2008 Verdens Ende, Skagen
420 * Sibirisk Jernspurv
421 x Jernspurv Otterup
422 x Gul Vipstjert Enebærodde
423 x * Citronvipstjert 06-06-2015 Keldsnor
424 x Bjergvipstjert Borreby Å
425 x Hvid Vipstjert Otterup
426 x Storpiber 12-10-2014 Blåvand
427 * Mongolsk Piber
428 x Markpiber Skagen
429 x Engpiber Enebærodde
430 x Skovpiber Dalene, Bederslev
431 * Tajgapiber
432 x Rødstrubet Piber Østerø Sø
433 x Bjergpiber Bogensø
434 x Skærpiber Mandø
435 x Silkehale Otterup
436 x Lapværling Blåvandshuk
437 x Snespurv Vidå Slusen
438 * Stribet Sanger
439 x * Hvidstrubet Spurv 11-07-2010 Skørping
440 * Mørkøjet Junco
441 x Gulspurv Otterup
442 * Hvidkindet Værling
443 * Gærdeværling
444 * Klippeværling
445 * Gulgrå Værling
446 x Hortulan Skagen
447 * Gulbrynet Værling
448 Dværgværling
449 * Pileværling
450 * Gulbrystet Værling
451 * Hætteværling
452 x Rørspurv Hasmark Mose
453 x Bomlærke Hjadstrup
454 * Rosenbrystet Kernebider
455 x Bogfinke Otterup
456 x Kvækerfinke Dovns Klint
457 * Ørkendompap
458 * Krognæb
459 x Dompap Dalene, Bederslev
460 x Karmindompap Gulstav Mose
461 x Grønirisk Otterup
462 x Stor Korsnæb Flyvesandet
463 x Lille Korsnæb Dalene, Bederslev
464 x Hvidvinget Korsnæb Dovns Klint
465 x Stor Gråsisken Kirkendrup Skov
466 x Lille Gråsisken Gammelsø
467 x Hvidsisken Bellinge
468 x Grønsisken Dalene, Bederslev
469 x Stillits Enebærodde
470 x Bjergirisk Vidå Slusen
471 x Tornirisk Otterup
472 x Gulirisk Blåvandshuk
473 x Kernebider Dalene, Bederslev
474 x Gråspurv Otterup
475 x Skovspurv Otterup
476 * Snefinke
335 arter
Top | Home